جمعه , ژانویه 24 2020
Home / تعاریف و اصطلاحات

تعاریف و اصطلاحات

عیار

عیار

واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

اونس

اونس

برابر با ۳۱.۱۰۳۴۳۱ گرم با عیار ۲۴ است.

مثقال

مثقال

برابر با ۴.۶۰۸ گرم است.

مظنه طلا

مظنه طلا

برابر با قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار یا (۷۰۵) است‌.

سوت

سوت

برابر با یک هزارم هر گرم است.

ریگیری

ریگیری

فرآیندی که در آن طلاهای شکسته با عیارهای مختلف در بوته ذوب طلا با حرارت دادن به آن ذوب و سپس در آزمایشگاه اصطلاحاً ریگیری شده یعنی عیار طلا آن مشخص می­گردد.

اَنگ

اَنگ

ثبت شماره سریال مخصوصی که با قبض معتبر بر روی تکه های طلای ذوب شده توسط آزمایشگاه حک می شود و نشان دهنده اعتبار ثبت شده بر روی طلا می باشد که در اصطلاح این حک شماره سریال بر روی طلا را اَنگ می­گویند.

سکه تمام بهار آزادی

سکه تمام بهار آزادی

(قدیمی و امامی) برابر با عیار ۲۱.۶ یا همان عیار (۹۰۰) که عیار ۲۲ هم خوانده می شود و وزن هر سکه ۸.۱۳۳ گرم است.

سکه نیم بهار آزادی

سکه نیم بهار آزادی

برابر با وزن ۴.۰۶۶۵ گرم با عیار ۹۰۰ است.

سکه ربع بهار آزادی

سکه ربع بهار آزادی

برابر با وزن ۲.۰۳۲۲۵ گرم با عیار ۹۰۰ است.

قیمت روز طلا

قیمت روز طلا

قیمت روز طلا یا مظنه یا فی طلا هر سه به یک معنی می‌باشد. قیمت طلا براساس هماهنگی لازمه بین اتحادیه طلا و جواهر با بانک مرکزی ایران مشخص می‌گردد و همچنین تغییر در اوضاع سیاسی و نحوه ثبات اقتصادی در آن دخیل است، بطوری‌که همزمان با افزایش نابسامانی سیاسی در هر کشوری قیمت طلا نیز بعلت پشتوانه بودن آن در حال افزایش خواهد بود. معمولاٌ در ایران مظنه را براساس یک مثقال طلای ۷۰۵ یا ۱۷ عنوان می‌کنند که فروشنده می‌تواند آن را تبدیل به گرم و هر عیار مورد نیاز خود نماید.

اجرت

اجرت

علاوه بر ارزش طلا شما می‌بایست دستمزد و حقوق کسانی که بر روی آن قطعه طلای خام کار کرده‌اند را هم بپردازید؛ پس به مقدار پولی که بابت هر گرم ساخت به کارخانه و کلاً به بنکدار پرداخت می‌گردد، اجرت می‌گویند. اجرت کار، تنوع خاصی دارد و کارهایی که مدل جدیدتری باشند، معمولا اجرت بالاتری دارند. اجرت در جواهرسازی بعلت دقت زیاد کار و همچنین احتمال کسری زیادتر و استفاده از سنگ‌های قیمتی که احتمال شکستن آن وجود دارد، معمولاً بالاتر است و بعضی اوقات تا ۴ الی ۶ درصد قیمت طلا نیز رسیده ‌است.

سود فروش

سود فروش

عرف عام در بازار بین ۵% الی ۱۰% می‌باشد. با داشتن این چهار عامل می‌توان قیمت فروش را به سهولت محاسبه نمود.

روش محاسبه قیمت طلا

روش محاسبه قیمت طلا

حاصلجمع قیمت روز هر گرم با اجرت هر گرم طلا با سود فروش و ارزش افزوده ضربدر وزن طلا می باشد. وزن طلا× {ارزش افزوده+ (سود فروش+ (اجرت هر گرم+ قیمت روز هر گرم}))

حباب سکه

حباب سکه

به تفاوت قیمت بین پول طلای سکه و قیمت فروش آن ( سکه سال ۸۶ بانکی )